Ali je prav, da zmagate z manj točkami?

0
- Oglas -

V športu smo bili vedno navajeni, da lahko tisti, ki igrajo slabše, še vedno zmagajo, morda s pomočjo malo sreče. Ker vemo, da je edino, kar na koncu šteje za zmago, hladno število.

Kdor zabeleži več golov, pa naj bo to z nogami, rokami ali palico, kdor dobi boljši rezultat, kdor zadene krajši čas, na koncu zmaga.

Tudi najbolj umetniški in najmanj primerljivi športi umetniška gimnastika, potapljanje ali umetnostno drsanje prisiljeni so se zanašati na tiranijo števil, da bi sestavili lestvico, z diskretno neprijetnostjo, da presojo predstave prenesejo na človeško oko, kar ne glede na to, kako izkušeno, nikoli ne bo absolutno merilo.

In številka ni pomembna kako ampak samo od kot, je tam, da povzame vašo uspešnost in vaš trud ter jo primerja neposredno s številkami drugega ali drugih, da vam pove, ali ste zmagali ali ste izgubili ali vaš položaj na lestvici.

- Oglas -

Če torej ni pomembno, da to število izhaja iz velikega tehničnega čiščenja ali iz velike roke boginje z zavezanimi očmi, je naravno, da lahko tudi zmagati, ne da bi se nujno izkazal kot vrhunski.

Vendar pa smo tega veliko manj vajeni, obstajajo športi, pri katerih ne uspe niti brezhiben matematični zakon. V teh športih (kot so odbojka, tenis in namizni tenis) se je odločno diabolični um odločil, da ne bo niti enkrat preštel točk obeh nasprotnikov, ampak bo tekmo razdelil na sklope (v tenisu je šlo še tako, da je razdelil celo sklopi v igri).

Tako da, kdor osvoji največ točk (ali igro), zmaga v nizu, kdor pa osvoji največ nizov, zmaga v igri, vendar vam to ne preprečuje, da bi zmagali na splošno. manj točk kot nasprotnik.

Običajno dramo za poraženega porabi nekaj zlahka dobljenih nizov in nekaj izgubljenih nizov na žici, nasprotnik vidno navija in vedenje, da bi igra lahko zlahka zavila v ugodnejšo smer.

Vendar je pošteno dati priložnost, da z igro zmagate manj točk kot nasprotnik? Kako je mogoče ugotoviti, da je bil igralec (ali ekipa) boljši od drugega in si zato zasluži zmago, če mu celo groba matematika na splošno naredi napako?

Čeprav se zdi preprosto sprejeti zmago, v kateri tudi brez pretiranih zaslug še vedno dosežete več točk kot nasprotnik, je še vedno težje prebaviti zmago, v kateri je na koncu porazdelitev točk med igro šteje namesto skupnega števila točk.

- Oglas -

Uspeh zmage z manj točkami na splošno je Finale Wimbledona 2019. Federer osvoji največ točk (218 do 204, 51,7% vseh) in največ tekem (36 do 32) od Đoković in na splošno prednjači pri skoraj vseh statističnih postavkah, toda Srb je tisti, ki pokal odnese domov.

Finale Wimbledona 2019

To počne predvsem zaradi zmožnosti zmage v treh neodločenih nizih v lihih nizih in preklica dveh zaporednih tekmovalnih točk v šestnajsti igri petega niza na Federerjev servis. Slednje dejstvo absolutno je v nasprotju s statistiko, ki na koncu vidi, da Švicarji na svoj servis vzamejo 68,5% točk, a ne enega od dveh, ki bi mu prinesla deveti naslov na londonski travi, kar priča morda celo več kot tri tie -breake o sposobnosti Đokovića, da dvigne raven v aktualnih trenutkih tekme (ali če imate raje Federerjev upad v istih trenutkih).

Najlepši primer v spominu je četrtfinale Olimpijske igre v Tokiu moška odbojka med Italijo in Argentino.

Azzurri, na papirju rahlo favoriti, dobro zmagajo v prvem nizu (25-21), vodijo v velikih delih drugega, vendar v zadnjem delu popustijo (23-25), tudi tretji niz izgubijo slabo (22-25) vendar prevladujejo v četrtem nizu (25-14), s čimer je igra prišla do izenačenja. Tu Italija začne bolje in vodi do dveh tretjin niza, nato pa Argentina odloči niz 7 točk na 2, ki zaključi niz (12-15) in nato igro. Skupni znesek pravi, da je Italija osvojila 107 točk proti 100 albiceleste (zlobno 51,7% skupnega števila tudi v tem primeru), a vrata polfinala in zgodovinski bron ki sledi, se odprejo za Argentino.

italija argentina tokyo

Tudi v tem primeru torej o igri odloča nekaj trenutkov in nekaj točk v primerjavi s skupnim številom iger, pa čeprav vedno uravnoteženim. Zlasti v finalu petega niza Argentina nekoliko dvigne raven s posebno ostrega servisa in nekaj dragocenimi obrambami, Italija je še malo pozorna in to je dovolj, da se na lestvici nagne Južnoameričanom .

Zato je očitno, da tudi če pridi, pri teh športih več kot vsi drugi štejejo quando.

Biti vrhunski v ključnih korakih tekme je vsekakor spretnost, ki spada v mentalno sfero športa, pa tudi vedeti, kako do popolnosti izvesti tehnično gesto ali biti fizično iskriv. Sposobnost, da iz svojega najboljšega repertoarja iznesete najboljše, je torej upravičeno nagrajeno z razčlenjevanjem partiture, ki presega zgolj vsoto točk. Nasprotno, tisti, ki v teh odločilnih trenutkih opazijo upad uspešnosti, so obsojeni, da vidijo sebe premagali preprosto bolj cinični nasprotniki.

Ali po drugi strani kakovostna igra, narejena ob pravem času, ne dobi tudi malo dodatne lepote v primerjavi z isto igro na začetku igre?

Ali ne bi pričakovanega zmagovitega povratnega odziva igral pri 40-0, ker nimaš kaj izgubiti, čeprav je po naravi čudovito, ne glede na kontekst, ne bi bilo še toliko bolj cenjeno, če bi ti dal odločilen odmor? Tudi lepota zato ceni trenutek.

Zato je na koncu prav, da to cenite celo rezultat. V bistvu tistih nekaj trenutkov tam igramo, gledamo in živimo šport, da ne bi brutalno šteli na koncu igre.

Članek Ali je prav, da zmagate z manj točkami? Od Šport rojen.

- Oglas -
Prejšnji članekObčutek praznine, ki so ga v prvi osebi povedali tisti, ki so ga živeli
Naslednji članekBarba Palvin očara v Benetkah
Uredništvo MusaNews
Ta odsek naše revije se ukvarja tudi z izmenjavo najzanimivejših, najlepših in najpomembnejših člankov, ki jih urejajo drugi blogi in najpomembnejše in najbolj znane revije v spletu in ki omogočajo skupno rabo, tako da njihovi viri ostanejo odprti za izmenjavo. To se izvaja brezplačno in neprofitno, vendar z izključnim namenom deliti vrednost vsebin, izraženih v spletni skupnosti. Torej ... zakaj še vedno pisati o temah, kot je moda? Ličila? Gossip? Estetika, lepota in seks? Ali več? Kajti ko ženske in njihov navdih to storijo, vse dobi novo vizijo, novo smer, novo ironijo. Vse se spremeni in vse zasveti z novimi odtenki in odtenki, saj je žensko vesolje ogromna paleta z neskončnimi in vedno novimi barvami! Bolj duhovita, bolj subtilna, občutljiva, lepša inteligenca ... ... in lepota bo rešila svet!